Úvod Jak se stravovat?

Jak se stravovat?

Jak se stravovat v rámci prevence nadýmání?

Jak už bylo uvedeno, jsou potraviny, které nadýmají a jiné, které jsou vhodné při obtížích.
Mezi rizikové potraviny patří:

 • Luštěniny (hrách, fazole, čočka)
 • Zelenina (zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice)
 • Ovoce (hroznové víno, švestky, hrušky, banány, hrozinky i ořechy)
 • Pečivo (zvláště čerstvé bílé pečivo nebo kynuté)
 • Slané potraviny (uzeniny, zrající sýry, příliš kořeněná jídla)
 • Nápoje (kyselé šťávy, sycené nápoje, alkohol)

Naopak vhodné potraviny:

 • Zelenina a ovoce (rajčata, okurky, červená řepa, brambory, grapy, jablka aj.)
 • Libové maso a nízkotučné sýry, jogurty s živými kulturami
 • Starší tmavé pečivo, rýže
 • Bylinky a koření (fenykl,kopr, bazalka, anýz, kmín, tymián, oregano, zázvor, libeček, máta, heřmánek)
 • Nápoje (neperlivá voda, bylinné i jiné čaje)

Neznamená to však, že rizikové potraviny jsou nezdravé, naopak obsahují spoustu živin pro lidský organismus potřebných. Jen se musí správně připravit, použít koření, které tvorbu plynů eliminuje a napomáhá lepšímu trávení. Přesto je dobré mít po ruce nějakou pastilku, která usnadňuje trávení. Doporučuje se jíst pomalu, v klidu, po malých soustech, potravu pořádně rozmělnit v ústech.


Diskuse (28 komentářů)

bejunek123, (02. 11. 2010 15:03) Reagovat
Dobrý den. Děkuji vám moc za radu začala jsem mít potíže se zažíváním a právě plynatostí a nadýmáním. Nevěděla jsem si rady a k doktorovi se mi zdálo jít jako zbytečné tak děkuji moc za radu s mým zažíváním. Ještě naposled děkuji nashle! :-) :roll:
jakoubek, (02. 11. 2010 15:05) Reagovat
No aby jses neuděkovala bejunko! :lol: :lol: :lol: :lol:
Mili., (26. 06. 2011 16:47) Reagovat
Poděkovat vícekrát se musí i za zaražené větry aby odešly....Také mně trápí už dlouho,ale jím zdravě,tak nechápu,proč se ve mně držej?????Ahojky a vypouštějte větry o sto šest.Přece si nenecháme vyvalit bok.......... :lol: :eek:
Ajka, (30. 08. 2011 10:24) Reagovat
Ještě bych přidala doporučení na pohyb-opravdu se Vám plyny ve střevech uvolní!Stačí rychlá chůze, nebo dřepy, plavání atd. :lol: :lol: :lol:
Jana Zelenková, (05. 09. 2011 18:53) Reagovat
Velmi účinným přípravkem pro zlepšení zažívání je Emulips Forte (50 ml). Odstraňuje těžkosti žaludku po tučném jídle, problémy s trávením, nadýmáním a zároveň pomáhá regulovat i váhu. Podporuje vylučování trávicích šťáv a žluči, usnadňuje trávení tuků, chrání sliznice trávicího traktu, desinfikuje střevní obsah. Podporuje funkci jater a žlučníku a slinivky břišní. Svým druhotným efektem zabraňuje kornatění cév. Díky vysokému obsahu vitamínu E má i silné antioxidační účinky a pomáhá předcházet vzniku chronických zánětů a rakoviny. Vhodný i při chronické únavě a pro posílení nervové soustavy a organismu. Je čistě přírodní, bez chemických přídavků. Pro více informací navštivte stránky přírodní léčby www.prirodnilecba.deg.cz
miradka, (16. 09. 2011 19:10) Reagovat
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na úpravu zeleniny. Manžel má s plynatosťou problémy už viac ako rok. Pritom sa stravuje vcelku zdravo. Posledne to skúša surovou mrkvou, veľa čerstvej zeleniny skonzumuje. Mne sa to nejako nezdá. Iste obsahuje veľa vlákniny a vitamínov, ale nepomáha to s pravidelnou stolicou a plynatsťou. Má sedavé zamestnanie, ale denne chodí na prechádzky s kočíkom. Preto premýšľam, či by nebolo vhodnejšie konzumovať varenú zeleninu, príp. varenú mrkvu (keď už mrkvu)Tiež by som sa chcela opýtať, či može pomocť a do akej miery by pomohla hydroterapia (výplach čriev). Predpokladám, že ide len o dočasné riešenie. Ďakujem za odpoveď.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nadýmání-plynatost.cz
Kontakty