Úvod Nadýmání, plynatost

Nadýmání, plynatost

Nadýmání je diskrétním problémem mnoha lidí. Může způsobovat nepříjemné bolesti, až křeče břicha a člověku trpícím plynatostí hodně zkomplikovat život. Bolesti nejsou jediným problémem nadýmání. Často nepříjemně ovlivňuje i pracovní a společenský život jedince. Každý si jistě dovede představit ten trapas, kdy se za přítomnosti ostatních lidí kroutí potřebou si ulevit. A nedej bože, že se nepodaří tomu zabránit.

Kde se berou plyny v lidském těle?

Zpracováváním potravy v organismu, dochází ke tvorbě plynu. U zdravého jedince se tvoří 1 až 2 litry střevního plynu denně. Velká část se vstřebává, zbytek odchází rektem ven z těla. Pokud si představíme celý průběh trávicím systémem, pochopíme, že na zpracování potravy se podílí mnoho činitelů. Od rozmělnění v ústech, až po vypuzení nestravitelných zůstatků stolicí. Každá etapa trávení může ovlivnit tvorbu plynů ve střevech. Mimo to ještě plynatost závisí na výběru potravin, na okolnostech jak a kdy se stravujeme, na přísunu tekutin, na pohybu střev i na psychice.

Co lze považovat za nadýmání?

O nadýmání se hovoří, když se v těle postiženého člověka tvoří větší množství plynů, které se nedostatečně vstřebávají nebo neodchází přirozenou cestou ven. S tímto stavem se každý člověk někdy v životě setkává, většinou jde o krátkodobý problém např. po nějaké dietní chybě. Jestliže se nadýmání opakuje častěji a komplikuje život, může se hovořit o plynatosti.
Nejlépe je změnit způsob stravování, pít víc tekutin a hlavně se dostatečně hýbat, aby se podpořila činnost střev. Pokud i tak nic nezabírá je zapotřebí vyhledat odborného lékaře (gastroenterologa).

Jaké jsou příčiny nadýmání?

 • Některé nadýmavé potraviny (zejména luštěniny a některé druhy zeleniny a ovoce)
 • Nedostatečný přísun tekutin
 • Pomalý pohyb střev, zácpa
 • Špatné zpracování potravy v ústech (hltání větších kousků spolu se vzduchem)
 • Chemické reakce ve střevech, kvašení a hnití za spoluúčasti mikroorganismů
 • Užívání některých léků, zejména antibiotik
 • Psychický stres, spěch a tlak okolí
 • Hormonální disbalance (např. v menopauze)
 • Onemocnění a špatná funkce jater, žlučníku, slinivky a žaludku

Kdo trpí nejčastěji nadýmáním?

Statisticky trpí plynatostí víc ženy. Je však možné, že plyny víc zadržují, protože jim připadá společensky nevhodné je ventilovat. Tím si mohou vytvořit špatný návyk. Ženy se také častěji svěřují se svými problémy lékařům. Muži jsou víc „splachovací“,  a tak jim zbavovat se nahromaděných plynů nedělá takový problém. Ohání se při tom větou, přece si nenechám vyrvat bok. Občasným nadýmáním však trpí všichni, včetně dětí.

Co dělat v případě nadýmání?

V případě nadýmání u dětí se doporučuje:

 • Fenyklový čaj
 • Masáž bříška
 • Přikládání teplých plen na břišní stěnu
 • Pokud se bolesti opakují nebo jsou silné vyhledat lékařskou pomoc


U nadýmání dospělých:

 • Pití bylinných směsí s obsahem fenyklu a jiných účinných látek (Rosa Canina apod.)
 • Nahřívání, např. ve vaně
 • Detoxikace střev
 • Masáž a cviky na zlepšení peristaltiky střev
 • Užití léků snižujících plynatost, napětí střev apod. (např. Colonic)


Další informace o souvisejících zdravotních obtížích najdete na webech Těhotenství příznaky a Těhotenský test.

Jak se stravovat v rámci prevence nadýmání?

Jak už bylo uvedeno, jsou potraviny, které nadýmají a jiné, které jsou vhodné při obtížích.
Mezi rizikové potraviny patří:

 • Luštěniny (hrách, fazole, čočka)
 • Zelenina (zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice)
 • Ovoce (hroznové víno, švestky, hrušky, banány, hrozinky i ořechy)
 • Pečivo (zvláště čerstvé bílé pečivo nebo kynuté)
 • Slané potraviny (uzeniny, zrající sýry, příliš kořeněná jídla)
 • Nápoje (kyselé šťávy, sycené nápoje, alkohol)

Naopak vhodné potraviny:

 • Zelenina a ovoce (rajčata, okurky, červená řepa, brambory, grapy, jablka aj.)
 • Libové maso a nízkotučné sýry, jogurty s živými kulturami
 • Starší tmavé pečivo, rýže
 • Bylinky a koření (fenykl,kopr, bazalka, anýz, kmín, tymián, oregano, zázvor, libeček, máta, heřmánek)
 • Nápoje (neperlivá voda, bylinné i jiné čaje)

Neznamená to však, že rizikové potraviny jsou nezdravé, naopak obsahují spoustu živin pro lidský organismus potřebných. Jen se musí správně připravit, použít koření, které tvorbu plynů eliminuje a napomáhá lepšímu trávení. Přesto je dobré mít po ruce nějakou pastilku, která usnadňuje trávení. Doporučuje se jíst pomalu, v klidu, po malých soustech, potravu pořádně rozmělnit v ústech.

Závěr

Nadýmání a plynatost je každopádně nepříjemné a omezuje životní komfort. Vhodnou stravou, stravovacími a životními návyky (větší pohyb a dodržování pravidelné stolice), případně včasnou léčbou lze těmto problémům čelit. Z hlediska společenského jistě není vhodné ventilovat plyny kdykoliv a kdekoliv, ale vždy se dá najít místo, kde se to dá udělat diskrétně. Je to lepší, než se trápit.


Diskuse (123 komentářů)

Klára, (09. 08. 2011 07:05) Reagovat
Také jsme s tím hodně bojovali a ted snad i slavíme úspěchy, moc jsem toho s malou nenaspala a bylo to dost náročné. Dávám jí teď ty nové kapky od Espumisanu, jsou od 0 let, takže i pro miminka a mám pocit, že fakt zabírají. Konečně něco.
Anička, (15. 10. 2012 11:25) Reagovat
Nevěděla jsem, že Espumisan je opravdu vhodný i pro malé miminka. Vím, že švagrová má starosti s chlapečkem. Trpí nadýmáním a nic mu nepomáhá. Zkusím jí tento prostředek doporučit. Možná o něm ještě nic neslyšela.
Íf, (25. 02. 2013 06:59) Reagovat
Proč do dítěte cpát jakousi chemii.Stačí dítěti jemně masírovat bříško tymiánovým krémem a vařit feniklový čaj.Pokud kojíte,musíte také myslet na to,co sama jíte...
Maru, (19. 03. 2013 06:12) Reagovat
Já jsem vyzkoušela i masáže, zahřívání, fenykl, kmínový roztok a občas něco z toho zabralo, ale ty kapičky od Espumisanu jsou nejlepší, zabírají hned a působí jen ve střevech, takže za mě úplně OK.
Jana Zelenková, (19. 10. 2011 19:58) Reagovat
Zkuste Emulips, zabral mi, když Espumisan či Lefax nepomáhaly. Navíc je čistě přírodní, ale opravdu účinný.
Jana, (05. 11. 2011 10:35) Reagovat
No mela jsem s tim take velke problemi a najednou me napadlo vubec nejist-nepouzivat kmin nedavam do brambor,proste nikam do jidla-nezajima me kmin a u me se to vsecko upravilo samo
karel, (21. 05. 2012 01:31) Reagovat
Zajimave, nebot napr. znamy lecitel pater Ferda z Plzne prave naopak doporucuje kmin/zvlaste pri vareni brambor, nebot myslim eliminuje solamyl, ktery by se pri nedozratych bramborach mohl vyskytovat.Anyway, dik za radu kdyz to funguje u vas tak proc ne jinde.Preji hezky den k.
vlasta, (04. 12. 2011 12:31) Reagovat
:-) Máte také problémy jako jsem měla i já? Nadýmání, plynatost a křeče. Vyzkoušela jsem přírodní produkt české firmy, který mě velice pomohl. Dnes jsem bez problémů které jsem měla skoro dva roky a nic mě nepomáhalo. Produkt se jmenuje Emulips Forte.Emulips Forte …… 50ml cena 405,- kč= posiluje funkci trávicí soustavy,
Hana, (20. 12. 2012 14:19) Reagovat
Není těch reklam na jednu stránku nějak moc? Myslím, že lidé by tu raději slyšeli osobní názory lidí, než propagaci nějakých produktů.
Anet, (11. 02. 2013 06:42) Reagovat
V poslední dobou mě také trápí nadýmání. Nejdříve než začnu zkoušet různé léky či potravinové doplňky, bych chtěla zkusit bylinky. Nemáte s nějakými zkušenost? Nevím, na jaké se obrátit. Děkuji.
Ondra, (06. 01. 2012 19:58) Reagovat
Neustále prdím, ale nesmrdím.... Bohužel pro mou družku je to nepřekonatelný společenský problém. Poraďte co s partnerkou?!
Gábina, (04. 09. 2012 07:48) Reagovat
Tak pokud prdíte jen doma, tak bych to jako problém neviděla. Ve společnosti je to horší. co naděláme, i když také na tělesných zvucích nespatřuji nic pohoršujícího, společnost je tak nastavená.
Radomír, (23. 10. 2012 11:42) Reagovat
V poslední době se mi stává, že jsem hodně nadmutý v práci. Pracuji s lidmi, takže se větry samozřejmě snažím zadržet, ale pak mě z toho bolí břicho a někdy mám hrozné křeče. Přes víkend, když jsem doma tak je to v pohodě, ale nevím, jak mám vyřešit ty týdny. Ty křeče jsou občas šílený...
Žaneta, (21. 11. 2012 14:10) Reagovat
Tak to se těžko řeší, jestli do partnerce vadí, těžko ji přesvědčíte, aby to tolerovala. Možná má pocit, že jí to děláte naschvál...
Monika, (28. 11. 2016 22:37) Reagovat
Jasně, když už to nejde normální cestou, přece nenechám mimi trápit. Měla jsem problémy u syna a sibsamplex nezabraly, pak jsem měla takový bio něco, musely se ředit a vydržely jen 14dní, ale zabíraly skvěle. :-)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nadýmání-plynatost.cz
Kontakty