Úvod Nadýmání, plynatost

Nadýmání, plynatost

Nadýmání je diskrétním problémem mnoha lidí. Může způsobovat nepříjemné bolesti, až křeče břicha a člověku trpícím plynatostí hodně zkomplikovat život. Bolesti nejsou jediným problémem nadýmání. Často nepříjemně ovlivňuje i pracovní a společenský život jedince. Každý si jistě dovede představit ten trapas, kdy se za přítomnosti ostatních lidí kroutí potřebou si ulevit. A nedej bože, že se nepodaří tomu zabránit.

Kde se berou plyny v lidském těle?

Zpracováváním potravy v organismu, dochází ke tvorbě plynu. U zdravého jedince se tvoří 1 až 2 litry střevního plynu denně. Velká část se vstřebává, zbytek odchází rektem ven z těla. Pokud si představíme celý průběh trávicím systémem, pochopíme, že na zpracování potravy se podílí mnoho činitelů. Od rozmělnění v ústech, až po vypuzení nestravitelných zůstatků stolicí. Každá etapa trávení může ovlivnit tvorbu plynů ve střevech. Mimo to ještě plynatost závisí na výběru potravin, na okolnostech jak a kdy se stravujeme, na přísunu tekutin, na pohybu střev i na psychice.

Co lze považovat za nadýmání?

O nadýmání se hovoří, když se v těle postiženého člověka tvoří větší množství plynů, které se nedostatečně vstřebávají nebo neodchází přirozenou cestou ven. S tímto stavem se každý člověk někdy v životě setkává, většinou jde o krátkodobý problém např. po nějaké dietní chybě. Jestliže se nadýmání opakuje častěji a komplikuje život, může se hovořit o plynatosti.
Nejlépe je změnit způsob stravování, pít víc tekutin a hlavně se dostatečně hýbat, aby se podpořila činnost střev. Pokud i tak nic nezabírá je zapotřebí vyhledat odborného lékaře (gastroenterologa).

Jaké jsou příčiny nadýmání?

 • Některé nadýmavé potraviny (zejména luštěniny a některé druhy zeleniny a ovoce)
 • Nedostatečný přísun tekutin
 • Pomalý pohyb střev, zácpa
 • Špatné zpracování potravy v ústech (hltání větších kousků spolu se vzduchem)
 • Chemické reakce ve střevech, kvašení a hnití za spoluúčasti mikroorganismů
 • Užívání některých léků, zejména antibiotik
 • Psychický stres, spěch a tlak okolí
 • Hormonální disbalance (např. v menopauze)
 • Onemocnění a špatná funkce jater, žlučníku, slinivky a žaludku

Kdo trpí nejčastěji nadýmáním?

Statisticky trpí plynatostí víc ženy. Je však možné, že plyny víc zadržují, protože jim připadá společensky nevhodné je ventilovat. Tím si mohou vytvořit špatný návyk. Ženy se také častěji svěřují se svými problémy lékařům. Muži jsou víc „splachovací“,  a tak jim zbavovat se nahromaděných plynů nedělá takový problém. Ohání se při tom větou, přece si nenechám vyrvat bok. Občasným nadýmáním však trpí všichni, včetně dětí.

Co dělat v případě nadýmání?

V případě nadýmání u dětí se doporučuje:

 • Fenyklový čaj
 • Masáž bříška
 • Přikládání teplých plen na břišní stěnu
 • Pokud se bolesti opakují nebo jsou silné vyhledat lékařskou pomoc


U nadýmání dospělých:

 • Pití bylinných směsí s obsahem fenyklu a jiných účinných látek (Rosa Canina apod.)
 • Nahřívání, např. ve vaně
 • Detoxikace střev
 • Masáž a cviky na zlepšení peristaltiky střev
 • Užití léků snižujících plynatost, napětí střev apod. (např. Colonic)


Další informace o souvisejících zdravotních obtížích najdete na webech Těhotenství příznaky a Těhotenský test.

Jak se stravovat v rámci prevence nadýmání?

Jak už bylo uvedeno, jsou potraviny, které nadýmají a jiné, které jsou vhodné při obtížích.
Mezi rizikové potraviny patří:

 • Luštěniny (hrách, fazole, čočka)
 • Zelenina (zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice)
 • Ovoce (hroznové víno, švestky, hrušky, banány, hrozinky i ořechy)
 • Pečivo (zvláště čerstvé bílé pečivo nebo kynuté)
 • Slané potraviny (uzeniny, zrající sýry, příliš kořeněná jídla)
 • Nápoje (kyselé šťávy, sycené nápoje, alkohol)

Naopak vhodné potraviny:

 • Zelenina a ovoce (rajčata, okurky, červená řepa, brambory, grapy, jablka aj.)
 • Libové maso a nízkotučné sýry, jogurty s živými kulturami
 • Starší tmavé pečivo, rýže
 • Bylinky a koření (fenykl,kopr, bazalka, anýz, kmín, tymián, oregano, zázvor, libeček, máta, heřmánek)
 • Nápoje (neperlivá voda, bylinné i jiné čaje)

Neznamená to však, že rizikové potraviny jsou nezdravé, naopak obsahují spoustu živin pro lidský organismus potřebných. Jen se musí správně připravit, použít koření, které tvorbu plynů eliminuje a napomáhá lepšímu trávení. Přesto je dobré mít po ruce nějakou pastilku, která usnadňuje trávení. Doporučuje se jíst pomalu, v klidu, po malých soustech, potravu pořádně rozmělnit v ústech.

Závěr

Nadýmání a plynatost je každopádně nepříjemné a omezuje životní komfort. Vhodnou stravou, stravovacími a životními návyky (větší pohyb a dodržování pravidelné stolice), případně včasnou léčbou lze těmto problémům čelit. Z hlediska společenského jistě není vhodné ventilovat plyny kdykoliv a kdekoliv, ale vždy se dá najít místo, kde se to dá udělat diskrétně. Je to lepší, než se trápit.


Diskuse (123 komentářů)

Katka, (08. 07. 2013 05:20) Reagovat
[quote name="Helena"]Je také nadýmání příznakem těhotenství? V posledních dnech má trošku vypouklé bříško a jsem celkově nadmutá. Nevím o ničem, co bych jedla a mohlo to způsob. O miminko se snažíme, tak mě napadlo, jestli tam nemůže být souvislost.[/quote]Já si přesně nepamatuju, jestli jsem byla vyloženě nadmutá na začátku těhotenství, ale trochu vypouklé břicho jsem měla.
Jana, (12. 07. 2013 04:55) Reagovat
[quote name="Helena"]Je také nadýmání příznakem těhotenství? V posledních dnech má trošku vypouklé bříško a jsem celkově nadmutá. Nevím o ničem, co bych jedla a mohlo to způsob. O miminko se snažíme, tak mě napadlo, jestli tam nemůže být souvislost.[/quote]U některých žen se objevuje na začátku těhotenství nadýmání. Kamarádka mi zase říkala, že v jednu chvíli se jí nafouklo bříško a vypadalo jako už těhotenské bříško, ale pak zase splasklo, tedy jen na čas.:)
Erna, (13. 07. 2013 16:27) Reagovat
Zajímalo by mě jestli někdo máte tuto zkušenost a o co vlastně jde. 3/4 roku mám zvýšenou plynatost, ale plynů se zbavuji POUZE říháním, nikoli větry. Téměř žádné nemám. Když je plynu více, nemohu plně naplnit vdechnutím plíce a tak se mi špatě dýchá. Budu moc ráda za jakoukoli zkušenost a radu. Děkuji Erna
Dany, (03. 10. 2013 08:28) Reagovat
[quote name="Jana"]Me se libi jak lidi rikaj slovo zdrava vyziva a pritom jedi vsechno, jestli se stravuji v restauraci nebo v praci v jidelne.Ja jsem v jidelne pracovala jako pomocni kucharka a reknu vam ,ze jsem tam dlouho nevydrzela,protoze to se proste nedalo jist co jsme uvarili a pri tom na to jidlo se cekali kazdy den fronty,lidi z kancelare.Hodne mi vadilo kdyz zasmazka se musela pripalit do cerna aby omacka byla hneda,nebo kdyz se peklo maso,kolikrat se pripalilo a muselo se maso potom vyndat a omastek se dal do polivky, treba klidne do zelnacky ,jaka polivka byla. Maso prinesli z venku, vubec se nemylo musela jsem dat na kurata hodne koreni.A takhle bych mohla pokracovat dal,takze si myslite ,ze kdyz jidlo je na taliri krasne pripravene, kuchar se usmiva, musi to byt zdrave jidlo?Proto si varim doma.V jidelne bych nikdy nejedla ani polivku.A ted co nejim kmin a dalsi ,jak jsem psala je to opravdu rozdil a jsem rada.[/quote]Minimálně něco na tom bude.:)
Mirka, (23. 10. 2013 15:27) Reagovat
...a presto si sem tam uprdnu, kdyz si treba znenadani drepnu, to je des a hruza!Kvuli tomu radeji nejdu ani do fitka. Jana tady radi vselijake kapky a caje ...jenze ja si myslim, ze jak si na ne telo navykne, tak je uz nebudu moct nikdy vysadit, telo se toho bude proste dozadovat ...a to nechci! Kdyz vim, ze bude vecer sex s mym milackem, tak radeji cely den nejim, jen hodne piju vodu. :roll:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Nadýmání-plynatost.cz
Kontakty